اخبار

مرتضی مروی مقدم
۱۳۹۵/۱۱/۲۹
اخبار-اخبار ویژه بدون دیدگاه

اجرای طرح جامع ۸۰ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار دارد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: مجموعه مدیریت شهری برای اجرای طرح جامع با ۸۰ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار روبرو خواهد بود که با فرض خوش‌بینانه روند تحقق‌پذیری این طرح را به زیر ۲۰ تا ۲۵ درصد خواهد رساند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین‌نژاد عنوان کرد: اگرچه که طرح جامع شهر مشهد در شورای عالی راه و شهرسازی به تصویب رسیده است، اما این طرح با ۱۶۰ نوع مغایرت روبرو بود که به این دلیل، به استانداری برگشت داده شد و پس از آن این مغایرت‌ها به وزارت راه و شهرسازی اعلام گردید.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه طرح جامع در شورای سوم اسلامی شهر مشهد مهر خورده است، اما دچار ابهامات و مغایرت‌هایی نسبت به وضع موجود شهر شده که در این راستا شورای چهارم اسلامی شهر مشهد تلاش دارد تا هرچه سریعتر این ابهامات برطرف و طرح جامع مسیر نهایی خود را طی کند تا به تصویب نهایی برسد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ابراز کرد: طرح جامع شهر مشهد برای اجرا، بعد از تصویب نهایی نیازمند منابع درآمدی است که این رقم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
حسین‌نژاد افزود: ۵۰ درصد از این میزان مربوط به کاربری‌های خدماتی دولتی شهر چون فضاهای آموزشی و مراکز دولتی مانند بهداشت درمان، آموزش و پرورش و… است که دولت آنها را احداث می‌کند و ۵۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده مربوط به کاربری‌های خدماتی شهری همچون فضای سبز، معابر و… است که باید تامین اعتبار شود.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه دولت برای ساخت اماکن دولتی اعتبار تخصیص می‌دهد، اما برای زمین آن اعتباری تخصیص نمی‌دهد و این امر سبب می‌شود که در بخش تامین اعتبار برای اجرای طرح‌ها، با ۵۰ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار مواجه شویم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: از طرفی هم برای کاربری‌های شهری ۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر، اعتبار نیاز است و این هم در حالی است که درآمد سالیانه نقدی شهرداری به صورت خوش‌بینانه ۲ هزار میلیارد تومان است که به همین نسبت به برآورد ریالی افزوده می‌شود که با این وضعیت در طی ۱۰ سال اجرای طرح نمی‌شود، ۲۰ هزار میلیارد تومان زمین خریداری کرد.
حسین‌نژاد ادامه داد: با احتساب این رقم، شهرداری مشهد برای اجرای طرح جامع با ۸۰ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار روبرو خواهد بود که با فرض خوش‌بینانه روند تحقق پذیری طرح جامع شهر مشهد را به زیر ۲۰ تا ۲۵ درصد خواهد رساند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه طرح جامع، سند توسعه شهر مشهد است، قطعا بعد تصویب با این رقم ۲۵ درصدی اجرا نخواهد شد.
وی اضافه کرد: وقتی منبع درآمدی برای اراضی وجود نداشته باشد، پاسخگویی مناسبی به شهروندان نخواهد شد و در مدت ۱۸ ماه نمی‌توان با تراکم کم مسکونی پروانه ساختمانی به آنان اعطا شود به این معنا که عملا طرح جامع اجرا نشده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد اعلام کرد: همچنین در مسیر تصویب نهایی طرح، الزامات شهری باید مشخص شود تا طرح تفصیلی بتواند به اجرا کمک کند.
حسین‌نژاد در پایان افزود: مشاور طرح تفصیلی باید مکان‌ها را مثلا برای کاربری فضای سبز و کاربری پهنه سکونت و… ببیند و نیازها و کاربری‌های لازم را مشخص کند و میزان رقم مالی دقیق را برای اختصاص اعتبار و منابعی که می‌توانند آن را تامین کنند را مشخص کند.

نظر